HP 15-AF148CA Excellent quality Battery Replacement
replacement HP 15-AF148CA battery
ISO-90001 ISO-90002 This battery is not compatible with the battery voltage 10.95V and 11.1V.
4 cells 2200mAh HP 15-AF148CA Long-life Battery Replacement
  • SKUIEB658
  • ConditionReplacement, Brand New
  • Voltage14.6V
  • Capacity2200mAh
  • Cells4 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size 275x33x21mm(L x W x H)
  • AvailabilityIn stock
ISO-90001 ISO-90002 This battery is not compatible with the battery voltage 14.6V and 14.8V.
3 cells 31Wh HP 15-AF148CA Long-life Battery Replacement
  • SKUIEB945
  • Voltage11.1V
  • Capacity31Wh
  • Cells3 cells
  • Cell TypeLi-ion
  • ColorBlack
  • Size 275x33x21mm(L x W x H)
  • AvailabilityIn stock
ISO-90001 ISO-90002 This battery is not compatible with the battery voltage 14.6V and 14.8V. If your old battery model is "HS04" please don't order this battery. And this is a high capacity battery, the bottom of this battery will extend out about 1 inch.
6 cells 47Wh HP 15-AF148CA Long-life Battery Replacement
  • SKUIEB1244
  • Voltage10.8V
  • Capacity47Wh
  • Cells6 cells
  • Size *mm(L x W x H)
Note : 1. 10.95V and 11.1V are compatible, they are in common use. 2. 14.6V and 14.8V are compatible, they are in common use. 3. the 11.1V(=10.95V) and 14.8V(=14.6V) are the different voltages, they are not compatible, please choose the right battery(Voltage) for your laptop. 4. The 47Wh(6 Cells) battery will extend out about 1 inch from the bottom of the laptop, bigger size but lasting longer.
Product Description
High quality, High standard
Features of Our HP 15-AF148CA replacement battery:
  2. The battery is up to standard and fully compatible with original specifications.
  3. All our batteries are certified by CE, UL, ROHS, ISO9001/9002 as safe products.
Security Technology
Multiple Protection Features, Safe and Worry-Free.
  • ESD PROTECTION
  • overheating protection
  • short circuit protection
  • CHARGING TIME PROTECTION
  • over discharge protection
  • INTELLIGENT PROTECTION
  • CLASS A PROTECTION
  • overvoltage protection
  • overcurrent protection
  • overcharge protection
  • ELECTROMAGNETIC
  • POWER PROTECTION
Product Larger Images
Compatibility
Compatible Battery Part Number
Compatible Laptop Models
Shipping Methods
Payment Methods
We Accept Payment Methods
PayPal Why choose Paypal?
Warranty
Warranty
shipping within 24 hours
After your payment is successful, we will arrange delivery within 24 hours.
30-Day Money Back Guarantee
1-Year Warranty
100% Security Payment